Mayıs 12, 2016

HOLA BARCELONA!


Geçen yıl nisan ayında Roma ve Paris ten sonraki durağımız Barcelona idi. Roma ve Paris'i ne kadar klasik ve romantik olarak nitelendiriyorsam Barcelona'dan da bir o kadar eğlenceli ,çılgın ve modern olarak bahsedebilirim. Sokakları,caddeleri daha doğrusu şehrin bütünü adeta modern bir sanat galerisi.

 
Katalan Mimar Antoni Gaudi'nin eserlerine şehrin birçok yerinde rastlamak mümkün.Sokak lambalarından ,günümüzde dahi bitmeyen La Sagrada Familia Kilisesine, daire ve ofis olarak tasarlanan La Pedrera olarak da bilinen Casa Mila'dan zengin bir sanayici için yaptığı Park Güell'e Illa de la discordia(uyumsuzluk bloğu)'nın hemen bitişiğindeki Casa Batllo'ya kadar birçok modernist eseri hayranlıkla gezip gördük 2 gün boyunca. Özellikle Park Güell'de kendimi düşler ülkesinde gibi hissettim gezerken.
park güell
park güell
park güell
park güell
park güell
park güell
1883 yılında kendinden önceki mimarın planını devralan Gaudi'nin günümüzde dahi bitmeyen eseri La Sagrada Familia kilisesi.Gaudi'nin ölümünün 100. yılında yani 2026 yılında tamamlanması öngürülüyor. Açık olduğu saatlere yetişemediğimiz için bu gezimizde içini gezemedik maalesef. Bu arada 1926 yılında 74 yaşındayken ölen Gaudi'nin mezarı da La Sagrada Familia kilisesininde yapılan yer altı mezarında bulunuyor.
la sagrada familia kilisesi
la sagrada familia kilisesi
la sagrada familia kilisesi
la pedrera(casa mila)
la pedrera(casa mila)
Casa Batllo
Tapas denen bizdeki mezeleri andıran,ve bolca çesidi bulunan acayip güzel yiyeceklerden bahsetmesem olmaz.Çünkü çook lezzetliler:).Barcelona'da iken en çok keyif aldığım zamanlardan biriydi yemek saatleri.Denediğimiz İspanyol mutfağına ait diğer yemek,tatlı ve içecekler;deniz ürünlerinden oluşan bir çeşit pilav olan Paella,içinde meyve,kırmızı şarap,maden sodası,şeker ve konyak bulunan hafif içki Sangria, bir çeşit köpüklü şarap Cava,çikolataya batırılarak yenen çıtır hamur tatlısı Churros, tatlılar tatlısı Crema Catalana ve yine tatlı Flan.
tapas ziyafeti:)
Tam bir meyve-sebze & yiyecek-içecek pazarı La Boqueria  olarak da bilinen Mercat de Sant Josep. La Rambla Caddesi üzerinde bulunuyor.Egzotik meyvelerin dayanılmaz cazibesine kapıldık epeyce:) Bir de börek bulunca atladık hemen,değişik tatlar da bir yere kadar canım,insan özünü özlüyor:)


Haritalar ve navigasyon eşliğinde şehrin birçok noktasını gezdik. Şehirde fazla sayıda müze var,en ilginci erotik müzesiydi.


Sahil şeridi
La Rambla Caddesi boyunca yürüdük.Alışveriş açısından güzel bir yer,birçok mağaza var. Çoğunu ziyaret ettik tabii ki ancak Urban outfitters her daim favorim:) İçerisindeki photo booth ise oldukça eğlenceli.

Barcelona'nın 2000 yıl önceki antik dönemdeki merkezi olan Barri Gotic(Gotik Semt)'in dar sokakları ve ortaçağ mimarisi  arasında zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissettim.

Palmiye ağaçları ile çevrili Plaça Reial'da biraz mola verip güzel havanın keyfini çıkardık.
Akşam ise Flamenko gösterisi izledik. Flamenko Endülüs Bölgesinin dansı olsa da Barcelona'da izlemek güzeldi.
Son olarak kaldığımız stüdyo daire/otelden bahsetmek istiyorum.Çünkü gerçekten çok zevkli döşenmiş bir oda karşıladı bizi.El Born bölgesinde Rec studios'da kaldık. Odada ufak bir mutfağımız bile vardı.Bu arada El born bölgesi kafe ,barların ve orjinal butiklerin&mağazaların yoğun olarak bulunduğu oldukça hareketli bir bölge.
Bana Barcelona'yı hatırlatan Vicky Christina Barcelona filminin müziklerini de eklemesem olmazdı:)


Bir gün tekrar görüşmek üzere Barcelona....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder